Light of wavelength 560 nm is incident on a slit of width 0.150 mm, and a diffraction pattern is produced on a screen that is 2.00 m from the slit. What is the width of the central bright fringe? (1 nm = 10^-9 m)
Added by Donald R.
Step 1
Given: Wavelength (λ) = 560 nm = 560 x 10^-9 m Width of the slit (d) = 0.150 mm = 0.150 x 10^-3 m Distance to the screen (D) = 2.00 m Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Madhur L and 61 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Light of wavelength 610 nm is incident on a slit of width 0.25 mm, and a diffraction pattern is produced on a screen that is 1.5 m from the slit. What is the distance of the second dark fringe from the center of the bright fringe? (1 nm = 10^-9 m)
Prabhu R.
The width of a slit is $2.0 \times 10^{-5} \mathrm{~m}$. Light with a wavelength of $480 \mathrm{nm}$ passes through this slit and falls on a screen that is located $0.50 \mathrm{~m}$ away. In the diffraction pattern, find the width of the bright fringe that is next to the central bright fringe.
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD