A buffer that contains 0.21 M of an acid, HA and 0.37 M of its conjugate base A-, has a pH of 3.23. What is the pH after 0.036 mol of HCl are added to 0.57 L of the solution?
Added by Jacob R.
Step 1
Initial moles of HA = 0.21 M x 0.57 L = 0.1197 mol Moles of HCl added = 0.036 mol New moles of HA = 0.1197 mol + 0.036 mol = 0.1557 mol Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Prem Bijarniya and 96 other Chemistry 101 educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
David C.
A buffer that contains 0.15 M of a base, B and 0.47 M of its conjugate acid BH+, has a pH of 9.02. What is the pH after 0.015 mol of NaOH are added to 0.74 L of the solution?
A buffer that contains $1.05 M \mathrm{~B}$ and $0.750 M \mathrm{BH}^{+}$ has a pH of $9.50 .$ What is the $\mathrm{pH}$ after $0.0050 \mathrm{~mol}$ of $\mathrm{HCl}$ is added to $0.500 \mathrm{~L}$ of this solution?
Recommended Textbooks
Chemistry: Structure and Properties
Chemistry The Central Science
Chemistry
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD