A long solenoid has a length of 0.62 m and contains 1,403 turns of wire. There is a current of 4.63 A in the wire. What is the magnitude of the magnetic field within the solenoid? ( μ0= 4πx10-7 T.m/A)
Added by Gadget G.
Step 1
Given: Number of turns (N) = 1403 Length of solenoid (l) = 0.62 m Number of turns per unit length = N / l Number of turns per unit length = 1403 / 0.62 Number of turns per unit length = 2262.9 turns/m Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Nishant Kumar and 52 other Physics 102 Electricity and Magnetism educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A long solenoid has a length of 0.65 m and contains 1400 turns of wire. There is a current of 4.7 A in the wire. What is the magnitude of the magnetic field within the solenoid?
Madhur L.
A long solenoid has a length of 0.65 $\mathrm{m}$ and contains 1400 turns of wire. There is a current of 4.7 $\mathrm{A}$ in the wire. What is the magnitude of the magnetic field within the solenoid?
thoughtful
Adi S.
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD