A projectile is fired straight up from ground level. After t seconds, its height above the ground is s feet, where s = - 16t" + 128t. For what time period is the projectile at least 192 feet above the ground? Select the correct choice below and fill in the answer boxes to complete your choice. A. For the time period between (and inclusive of) [ ] seconds and [ ] seconds the projectile will be at least 192 ft above the ground. (Simplify your answers.) B. For the time period between (and not inclusive of) [ ] seconds and [ ] seconds the projectile will be at least 192 ft above the ground. (Simplify your answers.)
Added by Kristen S.
Close
Step 1
\[ s = -16t^2 + 128t \] \[ 192 = -16t^2 + 128t \] Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Kathleen Carty and 91 other Precalculus educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A projectile is fired straight up from ground level. After $t$ seconds, its height above the ground is $s$ feet, where $$s=-16 t^{2}+220 t$$ For what time period is the projectile at least $624 \mathrm{ft}$ above the ground?
Equations and Inequalities
Inequalities
A projectile is launched from ground level with an initial velocity of $v_{0}$ feet per second. Neglecting air resistance, its height in feet $t$ seconds after launch is given by $$s=-16 t^{2}+v_{0} t$$ Find the time(s) that the projectile will (a) reach a height of 80 $\mathrm{ft}$. and (b) return to the ground for the given value of $v_{0}$. Round answers to the nearest hundredth if necessary. $$v_{0}=128$$
Applications and Modeling with Quadratic Equations
A projectile is launched from ground level with an initial velocity of vo feet per second. Neglecting air resistance, its height in feet t seconds after launch is given by s= -16t +vot. Find the time(s) that the projectile will (a) reach a height of 192 ft and (b) return to the ground when vo = 112 feet per second. (a) Find the time(s) that the projectile will reach a height of 192 ft when V =112 feet per second. Select the correct choice below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice. O A. seconds (Use a comma to separate answers as needed.) B. The projectile does not reach 192 feet.
David M.
Recommended Textbooks
Precalculus with Limits
Precalculus
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD