Given that the velocity of the proton is 5.0 x 10^6 m/s and the magnetic field strength is 11.6 T, we can calculate the cross product as:
\(v \times B = vB \sin(\theta)\)
where \(v = 5.0 \times 10^6\) m/s, \(B = 11.6\) T, and \(\theta = 60^\circ\).
\(v \times B =
Show more…