A solenoid is 25 cm long and has 1000 loops. If this solenoid has a diameter of 4.0 cm, and has a current of 9.0 A, what is the magnetic field in the solenoid?
Added by Lisa D.
Step 1
Given: Number of loops = 1000 Length of solenoid = 0.25 m Number of turns per unit length = Number of loops / Length of solenoid Number of turns per unit length = 1000 / 0.25 Number of turns per unit length = 4000 turns/m Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Pritesh Ranjan and 89 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A 100 cm long solenoid has 1000 turns of wire, carrying a current of 20A. (a) What is the magnitude of the magnetic field inside the solenoid? (b) What is the magnetic field outside of the solenoid?
Timothy J.
Calculate The magnetic field in a solenoid that has 250 loops and a length of $12 \mathrm{~cm}$ is $9.4 \times 10^{-5} \mathrm{~T}$. What is the current in the solenoid?
A current of $2.00 \mathrm{~A}$ is flowing through a 1000 -turn solenoid of length $L=40.0 \mathrm{~cm} .$ What is the magnitude of the magnetic field inside the solenoid?
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD