'A straight; stiff wire of length 1.00 m and mass 25 g is suspended in a magnetic field B = 0.75 T (pointing out ofthe page) The wire is connected to a battery: How much current must flow in the wire and in what direction So that the wire is suspended and the tension in the supporting wires is zero? T=0 T=0'
Added by Brianna A.
Step 1
Given mass, \(m = 25 g = 0.025 kg\), and acceleration due to gravity, \(g = 9.8 m/s^2\). \(F_{gravity} = m \times g = 0.025 \times 9.8 = 0.245 N\) Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Penny Riley and 66 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Problem 8 A straight wire of length 1m and mass 25g is suspended in a magnetic field B = 0.75 T that is directed out of the plane of the paper. The wire is connected to a battery. How much current must flow in the wire and in what direction so that the wire is suspended and the tension in the supporting wires is zero? (10 pts)
Prabhu R.
Sri K.
(II) A long wire stretches along the $x$ axis and carries a $3.0-\mathrm{A}$ current to the right $(+x) .$ The wire is in a uniform magnetic field $\vec{\mathbf{B}}=(0.20 \hat{\mathbf{i}}-0.36 \hat{\mathbf{j}}+0.25 \hat{\mathbf{k}}) \mathrm{T}$ . Determine the components of the force on the wire per cm of length.
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD