An alarm clock is set to sound in 10 h. At t = 0, the clock is placed in a spaceship moving with a speed of 0.75c (relative to Earth). What distance, as determined by an Earth observer, does the spaceship travel before the alarm clock sounds?
Added by Magdalena V.
Step 1
75c, we can use the time dilation formula: ΔT = γ * T where γ = 1 / √(1 - v^2/c^2) Plugging in the values, we get: γ = 1 / √(1 - 0.75^2) = 1 / √(1 - 0.5625) = 1 / √(0.4375) = 1 / 0.6614 ≈ 1.511 Therefore, ΔT = 1.511 * 10 = 15.11 hours Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Animesh Raj and 66 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A spaceship is traveling away from Earth at $0.87 c .$ The astronauts report home by radio every $12 \mathrm{h}$ (by their own clocks). At what interval are the reports sent to Earth, according to Earth clocks?
A spaceship is traveling away from Earth at $0.70 \mathrm{c}$ The astronauts report home by radio every $4.0 \mathrm{h}$ (by their own clocks). (a) At what interval are the reports sent to Earth, according to Earth clocks? (b) At what interval are the reports received by Earth observers, according to their own clocks?
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD