Calculate the wavelength (in nanometers) of a photon emitted by a hydrogen atom when its electron drops from the n = 5 state to the n = 3 state.
Added by Dustin H.
Step 1
6 eV * (1/nf^2 - 1/ni^2) where nf and ni are the final and initial energy levels, respectively. In this case, nf = 3 and ni = 5. ΔE = -13.6 eV * (1/3^2 - 1/5^2) = -13.6 eV * (0.1111 - 0.04) = -13.6 eV * 0.0711 = -0.96736 eV The energy of a photon is related to Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Vysakh M and 61 other Organic Chemistry educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Calculate the wavelength (in nanometers) of a photon emitted by a hydrogen atom when its electron drops from the n = 5 to n = 3 state
Shalini T.
Calculate the wavelength (in $\mathrm{nm}$ ) of a photon emitted by a hydrogen atom when its electron drops from the $n=5$ state to the $n=3$ state.
calculate the wavelength in nm of a photon emitted by a hydrogen atom when its electron drops from the n=5 state to the n=3 state
Amita P.
Recommended Textbooks
Organic Chemistry
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD