Construct the indicated confidence interval for the population mean μ using the t-distribution. Assume the population is normally distributed. c=0.95, x=13.8, s=0.82, n= 13
Added by Spencer W.
Step 1
Given n = 13, s = 0.82, and c = 0.95, we have: Degrees of freedom (df) = 13 - 1 = 12 From the t-distribution table, the critical value for a 95% confidence level with 12 degrees of freedom is approximately 2.179. ME = 2.179 * (0.82 / sqrt(13)) ME ≈ 0.604 Show more…
Show all steps
Close
Your feedback will help us improve your experience
Sri K and 65 other Intro Stats / AP Statistics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Construct the indicated confidence interval for the population mean using the t-distribution. Assume the population is normally distributed. c=0.95, x=13.2, s=4.0, n=9
Robin C.
Construct the indicated confidence interval for the population mean μ using the t-distribution. Assume the population is normally distributed. c = 0.95, x = 12.4, s = 0.62, n = 15.
Joanna Q.
Construct the indicated confidence intervals for $(a)$ the population variance $\sigma^{2}$ and $(b)$ the population standard deviation $\sigma .$ Assume the sample is from a normally distributed population. $$c=0.95, s^{2}=11.56, n=30$$
Confidence Intervals
Confidence Intervals for Variance and Standard Deviation
Recommended Textbooks
Elementary Statistics a Step by Step Approach
The Practice of Statistics for AP
Introductory Statistics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD