The magnetic field due to a current-carrying circular loop of radius 3 m at a point on the axis, at a distance of 4 m from the center, is 54 μT. What will be its value at the center of the loop? A. 250 μT B. 150 μT C. 125 μT D. 75 μT
Added by Margaret R.
Step 1
We are given that B = 54mu T, R = 3 m, and z = 4 m. We can solve for I: I = 2BR(z^2 + R^2)^(3/2) / μ0 Plugging in the values, we get: I = 2 * (4π * 10^-7 T m/A) * (54 * 10^-6 T) * (4^2 + 3^2)^(3/2) / (2 * 3 m) I ≈ 0.5 A Now we can use the formula for the Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Narayan Hari and 65 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A 10-cm-radius, conducting, circular loop with 50 turns carries a current 0.80 A. What is the strength of the magnetic field at the center of the loop? a. 450 μT b. 350 μT c. 550 μT d. 250 μT e. 650 μT
Madhur L.
Calculate the magnetic field strength at the center of a circular loop that has a radius of 3 cm and a current of 5 amps. A. 1.047x10^(-4) T B. 10.47 T C. 1.047x10^(-6) T D. 2.09x10^(-4) T
Nishant K.
If a single circular loop of wire carries a current of 51 A and produces a magnetic field at its center with a magnitude of 2.70 10-4 T, determine the radius of the loop.
Prabhu R.
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD