The pole strength of a bar magnet is 48 ampere-metre and the distance between its poles is 25 cm. The moment of the couple by which it can be placed at an angle of 30o with the uniform magnetic intensity of flux density 0.15 Newton /ampere-metre will b
Added by Shirlin S.
Step 1
Given: m = 48 ampere-metre l = 25 cm = 25 * 10^-2 m B = 0.15 Newton/ampere-metre theta = 30 degrees Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Godha Ram and 67 other Physics 103 educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
" The pole strength of a bar magnet is 48 ampere-metre and the distance between its poles is 25 cm. The moment of the couple by which it can be placed at an angle of 30o with the uniform magnetic intensity of flux density 0.15 Newton /ampere-metre will be"
Jaya M.
a bar magnet has poles of strength 40 A-m the poles being 13 cm apart find. A magnetic induction at a point which is 12 cm from the N-pole and 5 cm from the S-pole; B. b. the torque required to keep this magnet at an angle of 20°.
Penny R.
A bar magnet has poles of strength 40 A-m, with the poles being 13 cm apart. Find: a. the magnetic induction at a point which is 12 cm from the N-pole and 5 cm from the S-pole; b. the torque required to keep this magnet at an angle of 20°.
Shyam P.
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD