F\x\newline2\newline?\newlineP\newline1\newlinewater\newlineF\y\newline?\newlineFind the magnitude of force F\y. Assume that V?=22.2 m/s, A?=1.05 m², \newlineA?=0.2 m²,V?=22.2 m/s and A?=1.4 m², ?=52°. Your answer should be in kN.\newlineAnswer:
Added by Thomas P.
Close
Step 1
05 m^2)(22.2 m/s) = (0.2 m^2)(V2) V2 = (1.05 m^2)(22.2 m/s) / (0.2 m^2) = 115.5 m/s Show moreā¦
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Aakash Goyal and 56 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Aarya B.
what is the magnitude of the force (in N) required to hold a body of volume 0.05 m3 and mass 40 kg in water (density 1000 kg/m3) at a depth of 0.1 m is (g = 9.81 m/s2)?
Timothy J.
Three different forces act on an object. They are: F1=āØ-3,-7ā© F2=āØ-2,5ā© F3=āØ1,-6ā© Find the net force Fnet on the object (the sum of the forces) Fnet=⨠, ā©
William S.
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD