A series $R L C$ circuit contains the following components: $R=1.50 \times 10^{2} \Omega, L=2.50 \times 10^{2} \mathrm{mH}, C=2.00 \mu \mathrm{F}$,
and a generator with $\Delta V_{\max }=2.10 \times 10^{2} \mathrm{~V}$ operating at $50.0 \mathrm{~Hz}$. Calculate the (a) inductive reactance, (b) capacitive reactance, (c) impedance, (d) maximum current, and (e) phase angle between the current and generator voltage. (f) Calculate the individual maximum voltages across the resistor, inductor, and capacitor.