Question
A $60 \mathrm{~kg}$ JATAN with $10 \mathrm{~kg}$ load on his head climbs 25 steps of $0.20 \mathrm{~m}$ height each. What is the work done in climbing ? $\left(\mathrm{g}=10 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^{2}\right)$(A) $5 \mathrm{~J}$(B) $350 \mathrm{~J}$(C) $100 \mathrm{~J}$(D) $3500 \mathrm{~J}$
Step 1
This can be done by multiplying the number of steps climbed by the height of each step. So, the total displacement $d$ is given by: \[d = 25 \times 0.20 = 5 \, \text{m}\] Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Narendra Kumar and 81 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A 60 kg JATAN with 10 kg load on his head climbs 25 steps of 0.20m height each. What is the work done in climbing ? (g = 10 m/s2) (A) 5 J (B) 350 J (C) 100 J (D) 3500 J
A 50kg man with 20kg load on his head climbs up 20 steps of 0.25m height each. The work done in climbing is (a) 5 J (b) 350 J (c) 100 J (d) 3430 J
50kg man with 20kg load on his head climbs up 20 steps of 0.25m height each. The work done in climbing is
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD