Question
A basketball has a mass of about $0.5 \mathrm{kg}$. How fast would it have to be thrown to have 1 joule of kinetic energy? Convert your answer to kph (or mph if that is more familiar to you). Is that a hard throw or a light throw?
Step 1
We are given KE = 1 J and m = 0.5 kg, so we can solve for v: 1 J = (1/2) * 0.5 kg * v^2 2 J = 0.5 kg * v^2 4 J/kg = v^2 v = sqrt(4 J/kg) v ≈ 2 m/s Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Tara Appleyard and 56 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
How fast would you have to throw a baseball $(m=145 \mathrm{g})$ to give it the same momentum as a $10-\mathrm{g}$ bullet traveling at $900 \mathrm{m} / \mathrm{s} ?$
If a $0.5-\mathrm{kg}$ ball is dropped from a height of $6 \mathrm{m},$ what is its kinetic energy when it hits the ground?
Use energy conservation to find the approximate final speed of a basketball dropped from a height of $2 \mathrm{m}$ (roughly the height of a professional basketball player). Why don't you need to know the mass of the basketball?
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD