A particle of mass $0.5 \mathrm{~kg}$ travels in a straight line with velocity $\mathrm{v}=\mathrm{ax}^{3 / 2}$, Where $\mathrm{a}=5 \mathrm{~m}^{[(-1) / 2]} \mathrm{s}^{-1}$. The work done by the net
force during its displacement from $\mathrm{x}=0$ to $\mathrm{x}=2 \mathrm{~m}$ is
(A) $50 \mathrm{~J}$
(B) $45 \mathrm{~J}$
(C) $25 \mathrm{~J}$
(D) None of these