As shown in figure, two light springs having force constants $\mathrm{k}_{1}=1.8 \mathrm{~N} \mathrm{~m}^{-1}$ and $\mathrm{k}_{2}=3.2 \mathrm{~N} \mathrm{~m}^{-1}$ and a block having mass
$\mathrm{m}=200 \mathrm{~g}$ are placed on a frictionless horizontal surface. One end of both springs are attached to rigid supports. The distance between the free ends of the spring is $60 \mathrm{~cm}$ and the block is moving in this gap with a speed $\mathrm{v}=120 \mathrm{~cm} \mathrm{~s}^{-1}$.When the block is moving towards $k_{1}$, what will be the time taken for it to get maximum compressed from point $\mathrm{C}$ ?
(A) $\pi \mathrm{s}$
(B) $(2 / 3) \mathrm{s}$
(C) $(\pi / 3) \mathrm{s}$
(D) $(\pi / 4) \mathrm{s}$