Question
Consider the circuit in the diagram. After the switch $S$ has been closed for a long time, what are the current through the $12 \Omega$ resistor and the voltage across the capacitor?
Step 1
The total resistance is the sum of the resistance of the $12 \, \Omega$ resistor and the $15 \, \Omega$ resistor. So, we have: \[ R_{\text{total}} = R_1 + R_2 = 12 \, \Omega + 15 \, \Omega = 27 \, \Omega \] Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Ivan Kochetkov and 80 other Physics 102 Electricity and Magnetism educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Consider the circuit shown with $R_{1}=25 \Omega, R_{2}=33 \Omega$ $C_{1}=12 \mu \mathrm{F}, C_{2}=23 \mu \mathrm{F}, C_{3}=46 \mu \mathrm{F},$ and $V=6.0 \mathrm{V}$. (a) Draw an equivalent circuit with one resistor and one capacitor and label it with the values of the equivalent resistor and capacitor. (b) $\mathrm{A}$ long time after switch $S$ is closed, what are the charge on capacitor $C_{1}$ and the current in resistor $R_{1} ?$ (c) What is the time constant of the circuit?
Consider the circuit shown below. What is the energy stored in each capacitor after the switch has been closed for a very long time?
What is the current in the circuit in Figure $P 19.67$ the moment after the switch is closed? Assume the capacitor is initially uncharged.
Electric Currents and Circuits
DC Circuits: Adding Capacitors
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD