In Figure $\mathrm{P} 30.23$ , the current in the long, straight wire is $I_{1}=5.00 \mathrm{A}$ and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current $I_{2}=10.0 \mathrm{A}$ . The dimensions in the figure are $c=0.100 \mathrm{m}, a=0.150 \mathrm{m},$ and $\ell=$ $0.450 \mathrm{m} .$ Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.