Question
Suppose you are using a $10-\mathrm{cm}$ ( 4 -inch) diameter telescope with a focal length of $1000 \mathrm{mm}$ (40 inches).a. What is the f-ratio?b. What focal length eyepiece will give you a magnification factor of $100 ?$
Step 1
Focal length = 1000 mm Diameter = 10 cm = 100 mm (since 1 cm = 10 mm) F-ratio = Focal length / Diameter F-ratio = 1000 mm / 100 mm F-ratio = 10 So, the f-ratio of the telescope is 10. b. Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Sean Dougherty and 79 other Physics 103 educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A reflecting telescope is built with a 20 -cm-diameter mirror having a 1.00 m focal length. It is used with a $10 \times$ eyepiece. What are (a) the magnification and (b) the $f$ -number of the telescope?
A telescope is advertised as providing a magnification of magnitude 41 using an eyepiece of focal length $4.0 \cdot 10^{1} \mathrm{~mm}$. What is the focal length of the objective?
You view a mountain with a magnifying glass of focal length $f=10 \mathrm{cm} .$ What is the magnification?
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD