Question
Suppose you were an astronomy student on Jupiter. Use the orbital data for Jupiter (distance from Sun 5.2 AU; period 11.8 years) to measure the Sun's mass using the modified form of Kepler's third law.
Step 1
First, we need to recall the modified form of Kepler's third law, which states that (a^3)/(P^2) = (G * M_sun) / (4 * pi^2), where a is the semi-major axis (distance from the Sun in AU), P is the orbital period (in years), G is the gravitational constant, and M_sun Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
James Kiss and 74 other educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
(12.1) Suppose you were an astronomy student on Neptune. Use the orbital data for Neptune (distance from Sun = $30.05 \mathrm{AU} ;$ period $=164.8$ years to measure the Sun's mass using the modified form of Kepler's third law.
According to Kepler's third law, calculate the orbital period of a planet approximately 6 AU away from the sun.
Kepler's 3rd Law can be used for any orbiting system. Given the general form of Kepler's 3rd Law, T^2 = (4̀π^2 / G(M + m)) r^3 find the period of Jupiter. Given: Mass of sun = 2 × 10^30 kg. Mass of Jupiter = 1.9 × 10^27 kg. Mean orbital distance r = 779 million km
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD