Question
The rectangular coil having 100 turns is turned in a uniform mag. field of $[(0.05) / \sqrt{2}] \mathrm{J} \Lambda$ as shown in the fig. The torque acting on the Loop is(a) $11.32 \times 10^{-4} \mathrm{~N} \cdot \mathrm{m} \cdot \mathrm{k} /$(b) $22.64 \times 10^{-4} \mathrm{~N}-\mathrm{m} \cdot \mathrm{k} /$(c) $5.66 \times 10^{-3} \mathrm{~N} \cdot \mathrm{m} \cdot \mathrm{k} \wedge$(d) zero
Step 1
In this case, we have N = 100 turns, I = 0.5 A, and A = 32 x 10^-4 m^2. So, we can calculate M as follows: \[ M = NIA = 100 \times 0.5 \times 32 \times 10^{-4} = 16 \times 10^{-2} \, \mathrm{Am}^2 \] Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Narayan Hari and 50 other Physics 102 Electricity and Magnetism educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A rectangular loop consists of 100 closely wrapped turns and has dimensions $0.40 \mathrm{~m}$ by $0.30 \mathrm{~m}$. The loop is hinged along the $y$ -axis, and the plane of the coil makes an angle of $30.0^{\circ}$ with the $x$ -axis (Fig. P19.28, page 658 ). What is the magnitude of the torque exerted on the loop by a uniform magnetic field of $0.80 \mathrm{~T}$ directed along the $x$ -axis when the current in the windings has a value of $1.2 \mathrm{~A}$ in
A rectangular coil consists of $N=100$ closely wrapped turns and has dimensions $a=0.400 \mathrm{m}$ and $b=0.300 \mathrm{m}$ . The coil is hinged along the $y$ axis, and its plane makes an angle $\theta=30.0^{\circ}$ with the $x$ axis (Fig. P29.35). What is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field $B=0.800$ T directed along the $x$ axis when the current is $I=1.20 \mathrm{A}$ in the direction shown? What is the expected direction of rotation of the coil?
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD