The position of an object is given by x = at3 - bt2 + ct, where a = 4.1 m/s3, b = 2.2 m/s2, c = 1.7 m/s, and x and t are in SI units. What is the instantaneous acceleration of the object when t = 0.7 s?
Added by Kathy S.
Close
Step 1
2 m/s^2, c = 1.7 m/s, and t = 0.7s. Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Nishant Kumar and 87 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Mahendra K.
The position of an object as a function of time is r⃗ = (3.2t + t + 1.8t^2)i + (1.7t - 2.4t^2)j, where 't' is the time in seconds. Find the object's magnitude of the acceleration... What is the direction of the acceleration?
Mustaq K.
Let $s$ represent the position of a moving object at time $t .$ Find the velocity $v=\frac{d s}{d t}$ at time $t$. a. $s=-2 t^{2}+7 t$ b. $s=18+5 t-\frac{1}{3} t^{3} c. $s=(t-3)^{2}$
The Elasticity of Demand
The Derivatives of Polynomial Functions
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD