Given:
Mass of the bullet, m = 10.000 g = 0.010000 kg
Speed of the bullet, v = 300.00 m/s
Uncertainty in speed, Δv = 0.04% of v = 0.04/100 * 300 = 0.12 m/s
Uncertainty in momentum, Δp = m * Δv = 0.010000 * 0.12 = 0.0012 kg m/s
Using the uncertainty principle, Δx
Show more…