A ping-pong ball has a volume of 3 x 10^-5 m^3 and density of 84 kg/m^3. What force is required to hold it completely submerged under water ? Take, density of water = 1000 kg/m^3 ; g = 10 m/s^2.
Added by James P.
Close
Step 1
Given: Density of ping-pong ball, Ļ_ball = 84 kg/m^3 Volume of ping-pong ball, V = 3 x 10^-5 m^3 Acceleration due to gravity, g = 10 m/s^2 Weight of the ping-pong ball submerged in water = Ļ_ball * V * g Show moreā¦
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Ankur S and 73 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A Ping-Pong ball has a diameter of $3.80 \mathrm{~cm}$ and an average density of $0.0840 \mathrm{~g} / \mathrm{cm}^{3}$. What force would be required to hold it completely submerged under water?
A table-tennis ball has a diameter of 3.80 $\mathrm{cm}$ and average density of $0.0840 \mathrm{g} / \mathrm{cm}^{3} .$ What force is required to hold it completely submerged under water?
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD