Calculate the energy of a photon emitted when a hydrogen electron transitions from the n = 6 level to the n = 2 level. ΔEatom = -2.18x10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2).
Added by Alvaro H.
Step 1
Given: Energy of an electron in hydrogen atom = -13.6 eV/n^2 Energy at n=6 level = -13.6 eV / 6^2 = -13.6 eV / 36 = -0.3778 eV ** Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Nishant Kumar and 66 other Chemistry 101 educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Nishant K.
Calculate the energy of a photon emitted when an electron in a hydrogen atom undergoes a transition from n = 5 to n = 1. energy emitted:
Jital V.
What is the energy of a photon that, when absorbed by a hydrogen atom, could cause an electronic transition from (a) the $n=2$ state to the $n=5$ state and (b) the $n=4$ state to the $n=6$ state?
Recommended Textbooks
Chemistry: Structure and Properties
Chemistry The Central Science
Chemistry
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD