Consider electrons accelerated to a total energy of 30.0 GeV in the 2.00-km-long Stanford Linear Accelerator. (a) What is the g factor for the electrons? (b) How long does the accelerator appear to the electrons? Electron mass energy: 0.511 MeV.
Added by Susan G.
Step 1
0 GeV. Given: Total energy (E) = 30.0 GeV = 30.0 x 10^9 eV Electron mass energy (m) = 0.511 MeV = 0.511 x 10^6 eV Using the formula: gamma = E / (m * c^2) Substitute the values: gamma = (30.0 x 10^9) / (0.511 x 10^6) gamma = 58708 Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Hunza Gilgit and 77 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Consider electrons accelerated to an energy of $20.0 \mathrm{GeV}$ in the $3.00-\mathrm{km}$ -long Stanford Linear Accelerator. (a) What is the $\gamma$ factor for the electrons? (b) What is their speed? (c) How long does the accelerator appear to them?
Consider electrons accelerated to a total energy of 20.0 $\mathrm{GeV}$ in the $3.00-\mathrm{km}$ -long Stanford Linear Accelerator. (a) What is the factor $\gamma$ for the electrons? (b) What is the electrons' speed at the given energy? (c) What is the length of the accelerator in the electrons' frame of reference when they are moving at their highest speed?
Recommended Textbooks
University Physics with Modern Physics
Physics: Principles with Applications
Fundamentals of Physics
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD