The particle travels along the path defined by the parabola y = 0.5z, where z and y are in ft. (Figure 1)
Part A:
If the component of velocity along the x-axis is 3t ft/s, where t is in seconds, determine the particle's distance from the origin when t = 0. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.
Answer: 3.00 ft
Part B:
Determine the magnitude of its acceleration when t = 3s. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.
Answer: 0.5x^2 (units not provided)