Three astronauts, propelled by jet backpacks, push and guide a $120 \mathrm{~kg}$ asteroid toward a processing dock, exerting the forces shown in Fig. $5-29$, with $F_{1}=32 \mathrm{~N}, F_{2}=55 \mathrm{~N}$,
$F_{3}=41 \mathrm{~N}, \quad \theta_{1}=30^ {\circ}$, and $\theta_{3}=60^{\circ} .$
What is the asteroid's acceleration (a) in unit-vector notation and as (b) a magnitude and (c) a direction relative to the positive direction of the $x$ axis?