Question
A toy car of mass $4 \mathrm{~kg}$ moves up a ramp under the influence of force $\mathrm{F}$ plotted against displacement $\mathrm{x}$. The maximum height attained is given by (Take $\mathrm{g}=10 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^{2}$ )(A) $\operatorname{ymax}=5 \mathrm{~m}$(B) $\operatorname{ymax}=8 \mathrm{~m}$(C) $\operatorname{ymax}=15 \mathrm{~m}$(D) ymax $=20 \mathrm{~m}$
Step 1
The work done by the force is equal to the area under the curve of the graph. In this case, the area under the curve is a rectangle with height 40 and width 8. So, the work done is $40 \times 8 = 320$ Joules. Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Narendra Kumar and 97 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
A frictionless inclined plane of length 20 m has a maximum vertical height of 5 m. If an object of mass 2 kg is placed on the plane, which of the following best approximates the net force it feels? (A) 5 N (B) 10 N (C) 15 N (D) 20 N
A 2.0 kg object rolls down an incline 20 m high at a speed of 5.0 m/s, then rolls up a ramp inclined at 30°, 2.0 Kg A. Find the speed at the bottom of the incline. B. Find the height reached on the ramp. C. Find the distance travelled up the ramp. (6)
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD