Question
Figure $29-68$ shows two closed paths wrapped around two conducting loops carrying currents $i_{1}=5.0 \mathrm{~A}$ and $i_{2}=3.0$ A. What is the value of the integral $\oint \vec{B} \cdot d \vec{s}$ for (a) path 1 and (b) path $2 ?$
Step 1
Mathematically, this can be written as: ∮B⋅ds = μ₀ * I_enclosed where B is the magnetic field, ds is an infinitesimal path element, and I_enclosed is the total current enclosed by the path. (a) For path 1, the enclosed current is the sum of the currents in both Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Salamat Ali and 58 other Physics 102 Electricity and Magnetism educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Figure 29-32 shows two closed paths wrapped around two conducting loops carrying currents $i_{1}=6.0 \mathrm{~A}$ and $i_{2}=3.0 \mathrm{~A}$. What is the value of the integral $\oint \vec{B} \cdot d \vec{s}$ for (a) path 1 and (b) path 2?
The figure shows two closed paths wrapped around two conducting loops carrying currents i1 = 8.2 A and i2 = 4.8 A. What is the value of the integral ∮ B ∙ ds for (a) path 1 and (b) path 2?
Two square conducting loops carry currents of $5.0$ and $3.0 \mathrm{~A}$ as shown in Fig. $30-44 .$ What is the value of $\oint \vec{B} \cdot d \vec{s}$ for each of the two closed paths shown?
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD