Question
If the mass of 1 mole of air is $29 \times 10^{-3} \mathrm{~kg}$, then the speed of sound in it at STP is $(\gamma=7 / 5) .\left\{\mathrm{T}=273 \mathrm{~K}, \mathrm{P}=1.01 \times 10^{5} \mathrm{~Pa}\right\}$(A) $270 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$(B) $290 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$(C) $330 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$(D) $350 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$
Step 1
Step 1: The speed of sound in a gas is given by the formula: \[v = \sqrt{\gamma \frac{P}{\rho}}\] where \(v\) is the speed of sound, \(\gamma\) is the adiabatic index, \(P\) is the pressure, and \(\rho\) is the density. Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Akshaya Rs and 76 other Physics 101 Mechanics educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
Estimate the speed of sound in air at STP by using newton's formula. Given the mass of 1 mole of air= 29*10^-3 kg.
"According to Newton’s formula, the speed of sound in air at STP is (Take the mass of 1 mole of air is 29 × 10–3 kg)"
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD