Question
In a television tube, electrons of kinetic energy $2.0 \mathrm{keV}$ strike the screen. No EM radiation is emitted below a certain wavelength. Calculate this wavelength.
Step 1
1 eV = 1.6 x 10^(-19) J So, 2.0 keV = 2.0 x 10^3 eV = 2.0 x 10^3 x 1.6 x 10^(-19) J = 3.2 x 10^(-16) J Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Guilherme Barros and 95 other Physics 103 educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
In a CRT television, electrons of kinetic energy $2.0 \mathrm{keV}$ strike the screen. No EM radiation is emitted below a certain wavelength. Calculate this wavelength.
Calculate the de Broglie wavelength of an electron in your TV picture tube if it is accelerated by 45,000V.
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD