Question
In the circuit, $R=30.0 \mathrm{k} \Omega$ and $C=0.10 \mu \mathrm{F}$. The capacitor is allowed to charge fully, and then the switch is changed from position $a$ to position $b$ What will the voltage across the resistor be $8.4 \mathrm{ms}$ later?
Step 1
First, we need to find the time constant of the RC circuit, which is given by τ = RC. τ = (30.0 kΩ)(0.10 μF) = 3 ms Show more…
Show all steps
Your feedback will help us improve your experience
Mederic Rodriguez and 88 other Physics 102 Electricity and Magnetism educators are ready to help you.
Ask a new question
Labs
Want to see this concept in action?
Explore this concept interactively to see how it behaves as you change inputs.
Key Concepts
Recommended Videos
In the circuit shown in the figure, a $10.0-\mu \mathrm{F}$ capacitor is charged by a $9.00-\mathrm{V}$ battery with the two-way switch kept in position $X$ for a long time. Then the switch is suddenly flicked to position $\mathrm{Y}$. What current flows through the $40.0-\Omega$ resistor a) immediately after the switch moves to position Y? b) $1.00 \mathrm{~ms}$ after the switch moves to position Y?
Switch S in Fig. 27-32 is closed at time $t=0$, to begin charging an initially uncharged capacitor of capacitance $C=49.0 \mu \mathrm{F}$ through a resistor of resistance $R=32.0 \Omega$. At what time is the potential across the capacitor equal to that across the resistor?
In the circuit in the figure, the capacitors are completely uncharged. The switch is then closed for a long time. a) Calculate the current through the $4.00-\Omega$ resistor. b) Find the potential difference across the $4.00-\Omega, 6.00-\Omega$, and $8.00-\Omega$ resistors. c) Find the potential difference across the $1.00-\mu \mathrm{F}$ capacitor.
Transcript
Watch the video solution with this free unlock.
EMAIL
PASSWORD