A particle is moving along the x - axis with its coordinate with time ' t ' given by x(t) = 10 + 8t - 3t^2 . Another particle is moving along the y - axis with its coordinate as a function of time given by y(t) = 5 - 8t^3 . At t = 1s , the speed of the second particle as measured in the frame of the first particle is given as √(v) . Then v (in m/s) is .
A. 580